България към Русия: Ние сме член на НАТО и сами решаваме политиките/...

България към Русия: Ние сме член на НАТО и сами решаваме политиките/ ВИДЕО/

СПОДЕЛИ

Днес в публикация на сайта на руското външно министерство се казва, че руските предложения за гарантиране на безопасността предполагат извеждане на войските от НАТО от България и Румъния, които са се присъединили към Алианса след 1997 година.

Искането на руското външно министерство от петък се случва в момент, когато напрежението около струпването на руски войски до Украйна расте. САЩ определят ситуацията като прелюдия към атака.

От ГЕРБ-СДС поискаха изслушване на премиера, военния и външния министър в Народното събрание, като определиха казуса като заплаха за националната сигурност.

България е суверенна държава и отдавна сме направили своя избор, ставайки член на НАТО. Това заяви министър-председателят Кирил Петков от парламентарната трибуна в специално становище извън дневния ред на парламента.

Ето и пълното изказване на премиера:

От тази трибуна искам ясно да заявя: България е суверенна държава и отдавна сме направили своя избор, ставайки член на НАТО. И като такъв, решаваме сами да организираме отбраната на страната си в координация с нашите партньори. Вашингтонският договор не предвижда втора категория страни-членки, за които колективната отбрана да се прилага избирателно или в ограничен обем. Призоваваме Русия да остане ангажирана към конструктивния диалог за деескалация на напрежението, както и да работи за по-сигурна Европа, основаваща се на върховенството на правото и стриктно прилагане на поетите международноправни ангажименти.

Настояването на Русия за изтегляне на силите на НАТО от България е неприемливо и безпредметно. В страната ни няма постоянно базирани съюзнически контингенти и бойна техника. Това се казва в позиция на държавния глава Румен Радев, разпространена от пресцентъра на президентството
 
Суверенното решение за подобно постоянно присъствие или временно разгръщане принадлежи на България, в съответствие със съюзните ни ангажименти, се казва още в позицията на президента.
 
Радев е категоричен: Страната ни не приема ултимативни искания от когото и да било. 

Призоваваме Руската федерация да проявява уважение към осъзнатия външнополитически избор на Република България за членство в НАТО и към решенията на българския Конституционен съд. Това се казва и в изявление на българското Министерство на външните работи.

Външното министерство в Москва уточни, че представените през декември искания на Русия пред Запада включват и това. Тогава едно от исканията на Кремъл беше да бъде спряно „изпращането на контингенти и оръжие във всички страни, които не са били членове на НАТО до май 1997 г.“ Сред тях са България и Румъния, които се присъединиха към Алианса през 2004 г.

Руските информационни агенции съобщават, че Министерството на външните работи на Русия е отговорило писмено на въпрос дали обявените през декември искания се отнасят за България и Румъния.

В средата на декември Москва постави списък с искания пред Запада като условие за деескалация в отношенията с Украйна. Искането е блокът да спре разширяването си. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг няколко пъти отхвърли това искане с думите, че всяка държава е свободна да решава дали иска да е в НАТО и „Русия няма право на вето“.

В публикувания през декември руски проект за договор между Русия и НАТО Москва настоява старите страни членки на Алианса да не разполагат свои войски и въоръжение на територията на страните, които са се присъединили след 1997 г.

България е член на НАТО от 2004 година. С приемането на страната в Северноатлантическия пакт, българските войски на практика са част от силите на НАТО.

В България има 4 съвместни военни съоръжения със САЩ, за което двете страни подписаха споразумение през 2006 г. Това са военновъздушните бази в Граф Игнатиево и Безмер, складова база до Айтос и полигон до Ново село край Сливен.

„В знаков ден за България като днешния ясно ще си проличи кой е държавник и може да защити българския национален интерес и суверенитет! Сега ще си проличи ясно кой какво защитава. Сега е времето и да видим кой ни е съюзник и кой не!“. Това написа във Фейсбук лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по повод напрежението, възникнало заради искането на Русия НАТО да изтегли силите си от България.

Той отбелязва, че след като темата е била повдигната от опозицията в парламента в лицето на ГЕРБ, премиерът Кирил Петков е отишъл в Народното събрание и е прочел няколко изречения.

Подобно поведение на управляващите е скандално в момент, в който Москва се опитва да се меси във вътрешните работи на страната ни и да решава въпроси на българската национална сигурност, заяви Борисов.

В подкрепа на позицията на правителството се изказаха от „Демократична България“, а „Възраждане“ настояха за деескалация на напрежението в региона.

avatar