България дава 6 млн. евро за трансгранична сигурност

България дава 6 млн. евро за трансгранична сигурност

СПОДЕЛИ

България планира да насочи около 6 млн. евро в стратегически проекти за подобряване на сигурността и безопасността на граничните зони с Турция и Република Северна Македония в програмния период 2021-2027 г. Средствата са заложени като индикативна стойност в новите европейски програми за трансгранично сътрудничество с двете държави. Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова. Тя участва в 18-та Европейска седмица на регионите и градовете. Форумът, който тази година е посветен на сигурността, е сред най-големите за регионална политика, като обединява градове и региони от цяла Европа. Заради ограниченията от COVID-19 събитието се провежда онлайн, предаде БГНЕС.

Николова съобщи, че към момента в съвместната програма с Турция са заложени индикативни 2 млн. евро за стратегически проект за управление на миграционните процеси в граничния регион. Въпреки че се наблюдава спад на миграционните потоци от края на 2016 г., са планирани дейности с насоченост към превенция и подобряване оперативната работа на граничните охранителни власти. Проектът предвижда още изграждане на център за обучение на служителите, както и доставка на специализирано оборудване, транспортни и технически средства за подобряване на оперативното сътрудничество в рамките на 2 години от подписване на договора.
„Очакваме той да допринесе и за социално-икономическото развитие на граничната зона, засилване на икономическите дейности и взаимодействието между хората, както и да минимизира негативните външни ефекти в областта на граничната сигурност“, подчерта Николова.

Около 4 млн. евро са заложени индикативно в Програмата за трансгранично сътрудничество България – Македония по стратегически проект за изграждането на граничен контролно-пропускателен пункт „Струмяни – Берово“ между България и Република Северна Македония. Със средствата от българска страна ще бъде изграден липсващият пътен участък до границата, както и съоръженията, необходими за пункта, а от македонска страна се предвижда рехабилитация на готовите трасета и модернизация на изградените гранични съоръжения, коментира още Николова. През последните няколко години страната ни е обновила повече от 21 км пътища, водещи към пункта, като остава да бъдат изградени още около 8,8 км. Пунктът ще намали разстоянието между двете общини с 80 км.

„Отварянето на нов граничен контролно-пропускателен пункт ще има положително икономическо, политическо и социално въздействие върху трансграничния регион. Политически това би допринесло за по-нататъшното развитие на вече установените добросъседски отношения между Република България и Република Северна Македония“, отчете заместник-регионалният министър.

Според Николова темата за сигурността и безопасността в ЕС е ключова предвид предизвикателствата, с които се сблъскваме в последните години. „Трансграничните програми помагат изключително за справяне с този тип предизвикателства, тъй като те винаги засягат повече от една държава. При съвместни действия има много бързи резултати, които са от първостепенно значение“, отбеляза Николова.

avatar