Асен Василев на среща с общините: Данъците няма да се вдигат ,...

Асен Василев на среща с общините: Данъците няма да се вдигат , променя се изчислението на такса смет

СПОДЕЛИ

Данъците няма да се вдигат, променя се начина по който се изчислява такса смет. Това заяви министърът на финансите Асен Василев на Общото събрание на Националното сдружение на общините на Република България,

Ще има ли още безплатно саниране, децентрализацията на общините и усвояването на европейските средства бяха основните въпроси, задавани от кметове на общини от цялата страна. На дискусия за взаимодействието между централната и местната власт дойдоха министър-председателят Николай Денков, вицепремиерът Мария Габриел и министърът на финансите Асен Василев.

Събитието събра на едно място 387 души, от които 186 са кметове, 191 са представители на общински съвети, 10 са зам.-кметове или представители на общини. Те представляват 223 общини от цялата страна. Събранието се провежда в столичен хотел, а домакин е кметът на София Васил Терзиев.

„Опитахме се широк спектър програми по инвестиционната програма да има. Вдигнахме и издръжката, и капиталовата програма към общините. Прехвърлихме част от данъците да минат на патентен данък – малките ресторанти. В края на годината ще направим анализ да видим как се отразява това. Чакам да дискутираме вашите идеи за фискална децентрализация. Аз не съм против. Трябва да изработите механизъм, който работи за всички общини,заяви обясни Асен Василев.

Финансовият министър сподели, че неговата философия е, че ефективните решения могат да бъдат намерени най-точно от властта, която е най-близо до гражданите – местната власт. Именно от този подход е продиктувана визията за осигуряване на повече средства за инвестиции в общините, заложена в програмата за управление на правителството и намерила израз в инвестиционната програма за общините, гарантирана от държавния бюджет.

Първите 400 млн. вече са преведени към МРРБ и те започнаха да сключват договори с общините, съобщи Асен Василев. Той подчерта, че идеята е инвестиционната програма да има устойчив характер. С членовете на бюджетната комисия в Парламента и с ръководството на МРРБ е обсъждана възможността за въвеждане на револвиращ механизъм в прилагането на програмата. Това би позволило на общините да гарантират непрекъснатост на инвестициите и да бъде създаден модел за пълноценно усвояване на заделения държавен ресурс.

Като успех в съвместната работа с местните администрации министърът на финансите изтъкна и повишените финансови параметри за общините, заложени в Закона за държавния бюджет.

За първа година с разпоредбите на ЗДБРБ,  патентният данък, внасят от малките заведения за хранене, например, остава в общините. В края на годината финансовото ведомство предвижда да бъде направен анализ на ефективността на мярката. Идеята е поетапно патентните данъци да преминават към общините, което ще помогне да бъде структуриран устойчив и прогнозируем приходоизточник за местните бюджети.

Започнахме 2022-а – и български, и чуждестранни инвеститори маже да се възползват от пълния размер на държавата помощ от 25% до 50% за капиталовите разходи на проекта. Това може да се види – заплатите да растат по-бързо от инфлацията. Икономическата и финансова страна остава да бъдат непроменени. Няма да вдигаме данъци. Променя се начина, по който такса смет ще се изчислява“, заяви финансовият министър.

„Не съм против финансовата децентрализация и чакам да продължим разговорите“, подчерта министър Асен Василев. Правителството очаква НСОРБ да подготви механизъм, който да работи в интерес на повечето общини, за да няма централизация на финансов ресур на места, на които има достатъчно средства и да не позволим да се формират гета“, подчерта пред делегатите в Общото събрание на НСОРБ министърът на финансите Асен Василев.

Той припомни на кметовете за въведената преференция през 2022 г., насочена към разширяване на възможностите за привличане на инвестиции: български и чужди инвеститори, могат да се възползват от пълния размер на държавната помощ, която ЕС допуска. За различните региони интензинтетът на помощта варира от 25 до 50%. През Българската агенция за инвестиции, всеки отделен проект се сертифицира и това дава право на конкретния предприемач да получи съответния процент от средствата се получават като грант. Това е начин да се привличат инвеститори, подчерта министърът на финансите. Методиката е  публикувана на сайта на МФ и на страницата на БАИ. Мярката е начин да се насърчат българските компании, а техният успех пряко влияе върху повишаването на стандарта на живот.

Икономическата и социална среда ще останат непроменени, увери министърът на финансите и подчерта, че няма да се повишават данъци.

В най-близка перспектива съвместно с общините Министерството на финансите ще работи усилено за промяна в подхода за изчисляване на таксата „битови отпадъци“.

Според Асен Василев има реален шанс България да не загуби средства от ПВУ, ако по-експедитивно се придвижват в Парламента внесените законодателни промени. Относно напредъка по изпълнението на проекти, финансирани чрез ПВУ, министърът представи подробна информация за напредъка по всички обявени процедури.

Кметът на Враца Калин Каменов постави въпросът, който касае преобладаващата част от общините – финансовите корекции, наложени в резултат на разнопосочно тълкуване на нормите от различните контролни органи. България е една от страните с най-висок стартов размер на финансовите корекции, подчерта кметът на Враца. Съществува реална опасност общините с голям брой наложени финансови корекции да се лишат от възможността да кандидатстват по европейски програми занапред, обърна внимание Калин Каменов.

Министър Василев пое ангажимент за уеднаквяване на критериите на контролните и проверяващите органи. Свикан е консултативният съвет към министъра на финансите, подчерта той. Предстои да бъдат изготвени препоръки към различните административни органи. Предвижда се предварителният контрол, осъществяван от АОП, да има реална стойност и да бъде вземан под внимание от Управляващите органи. България е страната с най-висок процент обществени поръчки с един кандидат, обърна внимание финансовият министър. Това е проблем и в изпълнителната власт, и в общините, подчерта той. Втората стъпка, след уеднаквяване на критериите, е да се подготвят типови договори, които да бъдат предварително одобрени с цялата съпътстваща документация.

По отношение на перспективите за продължаване на енергийното обновяване на сградите, министърът на финансите сподели: „Вярвам, че всички тези блокове трябва да бъдат санирани. Въпросът е откъде да се вземат средства за финансиране и как да се разположат във времето“. Най-лесният вариант е чрез държавния бюджет, но разумният подход е първо да бъдат изчерпани всички други възможности. Различни европейски програми и фондове също могат да бъдат използвани за енергийно обновяване. Едва след това има смисъл недостигът да бъде допълван с държавни средства. Вероятно в бюджет 2025 г. ще бъде предложено решение, което да комбинира различните европейски източници, които могат да бъдат използвани за това, увери министърът на финансите и подчерта, че е важно гражданите да не бъдат подвеждани. Най-благоприятното съотношение за финансиране, на което гражданите могат да разчитат, е 80/20.

„Трябва с НСОРБ да обсъдим по какъв начин на гражданите могат да бъдат предоставени останалите 20%, които да бъдат възстановявани в годините“, обърна внимание Асен Василев.

Общото събрание ще продължи два дни. Според президента истинското решаване на проблемите може да стане само с финансова децентрализация на общините.

„Отвъд медийния шум, отвъд някои доста по-гласовити обществени групи, остават милиони българи с тяхното ежедневие, грижи проблеми и очаквания. Именно вие сте хората, които най-добре познавате техните грижи, които нямат партиен цвят. Вие сте хората, които държат най-здраво пулса на обществото по места и неслучайно хората виждат във ваше лице властта и държавата“, коментира Радев.

avatar