Ангелкова се срещна с бизнеса заради високите цени на чадъри и шезлонги...

Ангелкова се срещна с бизнеса заради високите цени на чадъри и шезлонги по морето

СПОДЕЛИ

Сигнали за високи цени на чадъри и шезлонги по плажовете, както и за сериозен спад на туристи, станаха причина за спешна среща на министъра на туризма с представители на бранша от цялото Черноморие.

Министерството на туризма ще стартира ревизия на всички стари концесионни договори. Това каза пред журналисти в Слънчев бряг министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя проведе среща в комплекса с представители на туристическия бранш, с концесионери и наематели на морски плажове.Темата бе възможностите за насърчаване притока на туристи в активния сезон и развитието на морския туристически продукт на България,който се предлага в силно конкурентен регион.

По думите на Ангелкова има много проблеми, които трябва да бъдат решени, но това няма да се получи с уронване на авторитета на България, което в дългосрочен план вреди на имиджа на страната ни като туристическа дестинация. Тя призна, че има нарушения, но се вземат мерки, налагат се глоби и неустойки. Наред с това обаче България има какво да предложи по отношение на туризма, може да има устойчивост на продукта и трябва да се пази това, което е постигнато до момента.

На въпрос от медии по повод направено предложение може ли държавата да се откаже от част от концесионните приходи, за да се намалят цените, министър Ангелкова коментира, че всички идеи се обсъждат и ще бъдат взети работещи решения, за да се насърчат сезонът и секторът.

След дебати може да се реши какъв искаме да бъде крайният резултат. Затова именно стартираме ревизията на всички концесионни договори, които са по старата методика и са заварени от нас. Важно е туристите да са доволни и този бизнес, който дава хляб на над 326 хил. души и носи 12% от БВП на страната, да продължи да се развива.

Министър Ангелкова поясни, че приходите от концесии на плажове за миналата година са 18,2 млн. лв. Те са се увеличили с над 5 млн. от началото на управлението на министерството. 50% от тази сума отива за общините, на чиято територия са курортите, 40% – за Сребърния фонд, и 10% – за областните управи, за да осигурят спасители и медицински пунктове на неохраняемите плажове. Дали държавата може да се откаже от концесионната вноска, или не, е въпрос на анализ и сметки. Министерството на туризма не взема нито един лев от тези приходи, обобщи министърът.

avatar