Пирати нападнаха турски кораб и отвлякоха екипажа му /ВИДЕО/

Пирати нападнаха турски кораб и отвлякоха екипажа му /ВИДЕО/

СПОДЕЛИ

Десет турски моряци са взети като заложници от въоръжени лица край бреговете на Нигерия,съобщи Ал Джазира „цитирайки турски медии.

Морската компания Kadioglu Denizcilik заяви в съобщение, че корабът PAKSOY 1 (іMO: 9081992), е бил нападнат от „пирати“ по пътя си от Камерун до Кот д’Ивоар.

Турското външно министерство заяви, че моряците са отвлечени в събота вечер. По това време корабът е превозвал 18 членове на екипажа – всички турски граждани. Останалият екипаж е ​​спасен и откаран в Гана, съобщи министерството.

Турската телевизия НТВ заяви, че пиратите са се приближили до кораба на скоростни лодки .

По-късно днес беше разпространено и видео от нападнатия кораб.На кадрите се виждат следи от куршуми от момента на атаката .

Международното морско бюро (ММБ) наскоро описа Гвинейския залив като най-опасната зона в света за корабоплаване; 73 процента от всички морски отвличания и 92 процента от вземанията на заложници се случват там, като пиратите обикновено вземат моряци за откуп.

Характерно за действията на пиратите от Залива е, че се стремят най-вече към отнемане на товара на корабите (предимно суров петрол), а не толкова към задържане на екипажа  за откуп. От друга страна, това създава предпоставки за насилие срещу екипажите, тъй като техният живот не представлява особена ценност за нападателите.

Когато става дума за въоръжени нападения, обикновено пиратите използват малки и бързи лодки, с които догонват по-големите и по-бавни кораби. Предпочитано време за действие са нощните часове.

При отвличания с цел откуп, практика е да бъдат задържани само членовете на екипажа от западен произход. Това се прави, тъй като се смята, че гражданите на Европа и Северна Америка могат да донесат много по-големи суми от своите африкански колеги. 

Сигурността на плаванията в Гвинейския залив е проблем, от който се интересуват не само страните от региона, а и международната общност. Износът на нигерийски петрол е важен за икономиките на САЩ и ЕС.

Още един проблем е качеството на екипировката и нивото на подготовка на служителите, които трябва да се борят с пиратството. Законодателството на Нигерия забранява чуждестранни граждани да носят оръжие, когато се намират в териториалните води на страната. Това налага преминаващите плавателни съдове да използват услугите на местни екипи за сигурност (често те се състоят от служители на военноморските сили или полицията). Тези екипи обаче не винаги се оказват подготвени да се справят с предизвикателствата на морските нападения.

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
GostДанаил Лазаров Recent comment authors
Данаил Лазаров
Гост
Данаил Лазаров

Халал да им е на пиратите, екипажа на турския кораб! Хахахаха.

Gost
Гост
Gost

Edno ot nai-opasnite mesta po Sveta.Dori na 300 mili ne e bezopasno preminavaneto.