За 24 май пред Националната библиотека прозвуча най-масовото изпълнение на химна „Върви, народе възродени“
Денят на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност, беше тържествено почетен днес на церемония пред Националната библиотека. На празника се отбелязаха и 130 години от написването на химна „Върви, народе възродени“ от Стоян Михайловски в чест на двамата братя. За първи път песента прозвуча в цялост – изпята от сборен ученически хор от софийските училища с диригент маестро Славил Димитров. Към изпълнението се присъединиха и гражданите, присъстващи пред библиотеката.
Водещ на церемонията бе актрисата Силвия Лулчева, която посочи, че днес отдаваме почит пред силата на писменото слово и мощта на знанието, „защото те крепят устоите на нацията и откриват пред нас нови духовни хоризонти“.
В специално обръщение за 24 май към присъстващите Негово Светейшество българският патриарх Неофит изтъкна: „Нашата писменост и книжнина са определящ, неотменим елемент от християнската ни и народностна идентичност. Те са сред фундаментите на нашето самосъзнание и сигурен залог за пребъдването ни през вековете“, казва духовникът.
В празничната програма прозвуча и стихотворението на Иван Вазов „Аз съм българче“, изпълнено от учениците в първи клас Юрий Борисов и Боряна Бояджиева от Частно основно училище „Питагор“.
На церемонията днес бе изпълнен гвардейски ритуал по поднасяне на венци за празника. Венци бяха поднесени от името на президента на Република България и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев, председателя на Народното събрание, министър – председателя Кирил Петков, министъра на отбраната, кмета на Столична община и други.
Сред официалните гости на празника бяха министър-председателят Кирил Петков, министърът на културата Атанас Атанасов, кметът на София Йорданка Фандъкова, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, част от академичната общност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и други.
Честванията за празника започнаха с общоградско шествие, което стартира в 10:30 ч. от площад „Независимост“ и завърши пред паметника на светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека. В него се включиха гвардейският оркестър, духовници, групи от училищата в София, представители на БАН, личности от политическия и културен живот в страната, както и граждани на столицата. /БТА