Националният браншови съюз на хлебарите настоява за намаляване на ДДС на всички стоки и услуги на 9 %. Това, според производителите на хляб, е единствената работеща мярка срещу инфлацията и скока в цените на основните стоки, съобщи БНР.
Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България съобщи, че се наблюдава увеличение при всички суровини и посочи, че ДДС на хлебните изделия трябва да бъде намалена на 9 на сто. От своя страна министър Бозуков информира , че Министерството е потвърдило с официално писмо подкрепата си по това искане на бранша пред Министерство на финансите.Това стана по време на среща между Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България.
В момента от 9% ставка ДДС се възползват само хотелиери, ресторантьори, книгоиздатели и търговци на бебешки стоки.
Цената на всичко скача, затова и хлебарите смятат, че намаляването на ДДС е логична антиинфлационна мярка.
Според директивата за ДДС се допускат изключения за един или два сектора, където ДДС да е под 15%, но не и като цяло да е под 15%. В България вече има 9% ДДС за хотелиерския и туристическия бранш, което влезе в сила заради пандемията и би трябвало да спре да действа след края на тази година, освен ако не бъде решено друго.
Цените на стоки и услуги тръгнаха нагоре заради непрекъснатото поскъпване на природния газ, а от там и на електроенергията.
От 1 октомври „Булгаргаз“ поиска ново увеличение на цената на синьото гориво с близо 16 на сто. Дружеството е подало заявление до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), в което предлага природният газ у нас да струва 80,28 лева за мегаватчас без такси и ДДС. Припомняме, че от 1 септември природният газ поскъпна с нови над 20%, след като КЕВР одобри цена от 69,40 лв. за мегаватчас.