84 плажа по Черноморието остават без наематели това лято

84 плажа по Черноморието остават без наематели това лято

СПОДЕЛИ

84 плажа от общо 232 по Черноморието ще са неохраняеми това лято, съобщава вестник „Монитор„.

От общо 109 плажни ивици на юг до момента са отдадени 58. Останалите 51 остават без стопани. В това число и двата плажа за природосъобразен туризъм – Иракли и Корал.

Разчетите по общини сочат, че най-много ивици без спасители това лято ще има в община Царево, където неохраняеми остават 19 плажа, следвана от община Бургас с 13 безстопанствени ивици. В община Приморско неохраняеми са останали 2 плажа, още 2  в община Созопол.

Никой не е пожелал 7 плажа на територията на община Поморие и 8 в Несебър. Сред неохраняемите в община Царево са трите северни ивици и Попският плаж, също плаж  Ахтопол, Липите и Резово. В община Несебър сред ивиците без спасители са Обзор – детски лагери, Елените – изток 1 и Елените – изток 2, както и Несебър – изток.

В община Поморие без наематели са Лахана, Европа, Поморийска коса, Поморие – север и Поморие – Буната. В Бургас не са отдадени четирите плажни ивици в Сарафово и още толкова в квартал Крайморие, както и Росенец и Отманли, които са пренаселени през лятото.

В Созопол най-посещаваните ивици от тези, които остават без стопани, са Вромос, Къмпинг Черноморец и Алепу.

В момента туристи по Южното Черноморие почти няма. В най-големия морски курорт Слънчев бряг почиват не повече от 200-300 подранили чужди летовници.

През последните няколко години държавата, в лицето на областна управа Бургас, осигуряваше спасители за седем от най-посещаваните безстопанствени ивици. За този сезон обаче все още не са обявени търгове и не е ясно дали тази практика ще бъде продължена.

Областната администрация във Варна търси спасители за 14 неохраняеми пясъчни ивици в региона. Охраната на две от тях ще бъде осигурена чрез директно възлагане, а за останалите 12 е обявена обществена поръчка за 194 400 лв. без ДДС.

Със средствата трябва да бъдат осигурени поне по двама спасители за 12 поста за срок от 3 месеца от начало на 15 юни. Държавният бюджет ще осигури безопасността на плажуващите в комплекса Чайка на север от Варна и на южните ивици Галата, Черноморец, Фичоза и Камчия.

На територията на област Добрич има 19 неохраняеми плажа. За поредна година от държавния бюджет се осигуряват средства за разполагане на водно-спасителни постове на посещавани плажни ивици, които не се стопанисват с договор за наем или концесия.

Неохраняеми остават 12 плажа на територията на област Добрич: в община Балчик – 4; в Каварна – 3, и в община Шабла – 5.

До края на май в курорта Албена ще работи само един спасителен пост с трима спасители. От 1 юни ще действат още 6 поста с 15 спасители, назначени от „Албена“ АД. Цените на сянката това лято в курорта ще бъдат по 2 лева за чадър и 2 лева за шезлонг срещу 1 лев за чадър и 1 лев за шезлонг през лято 2020. Припомняме, че използването на шалтета е забранено заради пандемията.

avatar