75 млн. лева ще похарчат българите по време на Черния петък

75 млн. лева ще похарчат българите по време на Черния петък

СПОДЕЛИ

75 млн. лева ще похарчат българите по време на Черния петък. Това сочат неофициални данни от сектора за банкови разплащания.
През 2015 г. сънародниците ни са пръснали над 66,26 млн. лева, за да плащат с дебитни и кредитни карти или предварително са си изтеглили кеш от банкоматите, за да пазаруват онлайн или по моловете, сочат данни на БОРИКА.

Проучване проведено през октомври от голям онлайн магазин разкриват, че все повече хора имат намерение да се възползват от специалните оферти в деня на голямото пазаруване.

Показателна е тенденцията за увеличаване на броя на пазаруващите онлайн, които са нараснали до 70,4% от анкетираните. Този брой бележи ръст от 8,1% спрямо 2016 г.

Най-много се купуват дрехи и обувки .Към тези продукти са се насочили малко над 60% от купувачите. Следват спортните стоки, телевизорите, мобилните телефони, козметиката и малките домашни електроуреди – всяка от тези категории е избрана от между 10 и 13% от потребителите.

На въпроса колко пари възнамеряват да похарчат по време на утрешния ден, малко над половината анкетирани са посочили сума между 100 и 700 лева, като 21,1 на сто са предвидили между 200 и 400 лева. Любопитно е, че почти 10% имат намерение да направят покупки за между 1500 и 2000 лева, а едва около 5% ще похарчат под 100 лева.

На фона на растящите обороти обаче се увеличават и проверките и санкциите, които налагат от Комисията за защита на потребителите (КЗП).

От комисията обясниха за „Монитор“, че през 2015 г. контролният орган е направил 180 инспекции и е съставил 11 акта за нарушения, като основният проблем е бил, че при частично намаление в магазините не са обявявали групите стоки, за които то е валидно.

Санкциите за административни нарушения като липса на нова цена например, са
от 500 лева до 3000 лева а за нелоялни практики, като примера със спестената информация, че намалението ще важи само при покупка на две стоки от една група, достигат до 30 000 лева.
От КЗП обаче не уточняват каква е общата сума на наложените глоби, тъй като голяма част от актовете все още се обжалват. Въпреки това, ако сложим средна сума от хилядарка, то това означава, че фирмите са глобени поне с 33 бона за нелоялни търговски практики и то само в последните петъци на ноември. /monitor.bg/

avatar