60 случая на ухапвания от кърлежи във Варна за две седмици

60 случая на ухапвания от кърлежи във Варна за две седмици

СПОДЕЛИ

През последните седмици в редица градове се съобщава за бум на ухапани от кърлежи.

Драстичен ръст на ухапванията от кърлежи отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна тази пролет. 36 души са потърсили медицинска помощ с този проблем в периода 24 март – 4 април. 25 са ухапванията през втората седмица на този месец. Това се дължи на факта, че в момента е много топло, а проблемът не е само в областта.

Въпреки повишената численост на ухапванията от кърлежи в региона, няма ръст на случаите на лаймска болест. Заболяването е сериозно и се лекува с антибиотична терапия и с вливания в инфекциозни отделения. Хубаво е да се хване в началото, защото може да има усложнения,“, коментира за Радио Варна д-р Анка Баева.

Дори и тревните площи да са обработени, специалистите съветват хората да бъдат изключително внимателни през този период, предава Нова ТВ.

Миналото лято обаче големият внук на Даниела Маринова бил ухапан.

„Успяхме да го извадим без намесата на лекар. После отидохме да му бият ваксина против тетанус”, споделя жената.

При невзети мерки, последствията наистина могат да бъдат сериозни.

Специалистите съветват:

  • Могат да бъдат диференцирани два рискови пика на активност на кърлежите: от април – май до юни и в края на лятото и началото на есента (август – октомври). Обикновено кърлежите обитават тревистата растителност и храстите, от където попадат върху кожа и дрехите ни.
  • Слюнката на кърлежите съдържа обезболяващи вещества, поради което не усещаме момента на ухапване. Неприятните усещания (сърбеж и парене) се появяват по-късно.
  • Ако сте сред природата е необходимо на всеки два-три часа внимателно да преглеждане кожата и дрехите си. Обикновено кърлежите се захващат върху меките части на тялото (подмишници, зад коленете, около половите органи, тила и главата).
  • При излет или разходка в тревисти терени носете дрехи с дълги ръкави и крачоли, най-добре цветни или бели дрехи, високи чорапи и високи обувки.
  • Използвайте репеленти за отблъскване на кърлежите.
  • Проверявайте редовно домашните любимци за наличие на кърлежи.
  • При наличие на кърлежи по животните в личното стопанство потърсете помощ и съвети от участъковия ветеринарен лекар.
  • При ухапване от кърлеж потърсете незабавно медицинска помощ, ако това е невъзможно, не премахвайте кърлежа с ръце, а с пинцета, бавно и внимателно във вертикална посока. Разпространена заблуда е кърлежът да се върти по посока на часовниковата стрелка или обратно на нея или да се полее с олио или алкохол.
  • След успешното отстраняване на кърлежа дезинфекцирайте мястото на ухапване и следете за поява на зачервяване, обрив или болка на мястото. Следете и дали петното около ухапаното място се увеличава или почервенява. Незабавно уведомете личния лекар за наблюдение на състоянието. Поне 6 – 7 дни, след като ви отстранят кърлеж, мерете температурата си и ако се повиши, потърсете пак лекарска помощ.
  • Симптомите, които се наблюдават след ухапване от кърлеж, наподобяват настинка или грип – висока температура, отпадналост, болки в ставите и мускулите.
avatar