4 причини за раздразнена кожа

4 причини за раздразнена кожа

СПОДЕЛИ

Много от нас правят какво ли не, за да имат гладко лице. На помощ ни идват различни козметични продукти, но понякога дори и след употребата им кожата ни е червена и раздразнена. Чудим се каква е причината? Американски дерматолози намират отговора на този въпрос. Техни проучвания показват, че в такъв случаи е по-добре да оставим всекидневната козметика настрани.
Ето няколко основни причини, които водят до раздразнения по кожата:

1. Използваме много ретинол

Много от кремовете за лице съдържат ретинол, чийто свойства са всепризнати в борбата с бръчките и кръговете под очите. През първите дни от тяхната употреба обаче може да се появят парене и дразнене по кожата, които да отшумят чак след няколко седмици. Причината е, че слагаме повече от нужното количество крем по лицето си.

2. Използваме прекалено много козметика

Ако един мъж отвори тоалетното шкафче на жена си, ще се смае от голямото количество различни бурканчета и тубички. Според американските дерматолози, ако ползваме повече от един продукт против бръчки и стареене на кожата, това моментално ги превръща в потенциално дразнещи я. Салициловата и гликоловата киселина са част от съставките им, които правят самото раздразнение. Затова, преди да си купим нова козметика за лице, трябва да сме наясно кои марки и кои съставки влияят добре на кожата на лицето ни.

3. Имаме грешното почистващо средство

Някои почистващи сапуни и води за лице съдържат така нареченото алкално Ph, което да увреди кожата. То източва натуралните масла от нея и я изсушава. Затова трябва да четем внимателно съставките на почистващите средства за лице, които купуваме. И да избягваме такива, които могат да нарушат кожната бариера.

4. Имаме кожен проблем, който не лекуваме

Ако сме опитали какво ли не, но кожата ни все още е доста чувствителна, е време да потърсим лекарска помощ. Посещение при квалифициран дерматолог ще ни даде отговорите на въпросите, които търсим. Възможно е да става въпрос за недиагностицирано състояние, например розацея.

То се характеризира със зачервяване на кожата, парене, боцкане, както и с появата на гнойни пъпки. Колкото по-рано се консултираме, толкова по-добре за лечението.
Храни, богати на антиоксиданти, като витамините A, C и E, както и естественият прием на естествени растителни масла или рибни мазнини може да помогнат за подобряване състоянието на кожата.

Дерматолозите съветват, когато купим каквато и да е козметика за чувствителна кожа, първо да направим тестово нанасяне, например в свивката на лакътя, и да оценим как изглежда мястото след 24 часа. Ако то не е раздразнено, може да ползваме продукта,пише Puls.bg.

avatar