4 МАРТ: Световен ден за борба със затлъстяването

4 МАРТ: Световен ден за борба със затлъстяването

СПОДЕЛИ

61.7% от българите са с наднормено тегло или затлъстяване, показват данни на Световната здравна организация (СЗО). 58.67% е делът на хората в Европа, които са с наднормено тегло, а в ЕС – 59.35%.

Всяко трето българче в предучилищна възраст е с наднормено тегло или е затлъстяло, а за последните 10 г. броят на подрастващите с излишни килограми се е удвоил.

Данните са от 2023 година.

Според проучване от 2022 г. с тегло над нормата у нас са 32% от момчетата и 29% от момичетата. Картината е същата в Европейския регион, сочат данни на СЗО, която определя проблема като тиха пандемия с прогноза за 60% ръст на разпространението на детското затлъстяване по света до 2030 г. Засегнатите са застрашени от диабет, сънна апнея, хипертония, репродуктивна дисфункция, някои видове рак и други опасни болести.

Над 1 милиард души по света са страдали от затлъстяване към 2022 г. Това сочи изследване на научното списание „Лансет“ и Световната здравна организация, публикувано в началото на март. Нивата на затлъстяване при възрастните са се удвоили спрямо 1990 година, а броят на децата между 5 и 19 години, които имат проблеми с наднормено тегло, е нараснал 4 пъти.

Затлъстяването е хронично заболяване и може да доведе до диабет, сърдечни проблеми, високо кръвно налягане, свързано е с определени видове рак, а също така засяга възстановяването на костите.

Начините за овладяване на глобалната криза със затлъстяването са ясни, но те не се прилагат, посочват още от Световната здравна организация, цитирани от БНР. Мерките включват фискални политики за осигуряване на достъп до здравословен начин на хранене, правила за информацията на опаковките на храните, акцент върху профилактиката в здравните системи, регулация на рекламирането на вредни храни и напитки на деца и стимулиране на физическата активност още от училищна възраст.

avatar