30 нови случая с коронавирус в България, трима са излекувани

30 нови случая с коронавирус в България, трима са излекувани

СПОДЕЛИ
Снимка:ВМА

За последното денонощие в България са установени 30 нови заразени с коронавирус. Така случаите стават 142, обяви началникът на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски. Трима са пациентите, при които са потвърдени два положителни теста, доказавщи изчистване от вируса. Което означава, че имаме първи трима излекувани. Двама са от Плевен, един от София. Те ще бъдат изписани с болничен лист за 30 дни, през които ще трябва да останат у дома.

Разширяват се градовете със заразени: Добрич – 4 случая, в Шумен  има един пациент, който най-вероятно се е заразил в Банско. 84 са мъжене, 58 са жените с положителни проби. Средната възраст на заразените е 42 години, най-младият е на 4 години, най-възрастният пациент е на 81 години.

Случаят с коронавирус в Шумен е свързано с посещение в град Банско.

142 са случаите на COVID-19 в България, от които трима пациенти са починали.За изминалото денонощие са отчетени общо 30 положителни проби в страната. Освен в Добрич, новият засегнат район е Шумен. Там става въпрос за пациент, постипил за лечение в инфекциозното отделение с грипоподобна симптоматика – с кашлица и задух. Неговият епидемичен път е свързан с Банско.Това стана ясно от думите на генерал-майор професор Венцислав Мутафчийски по време на брифинг в 08.00 часа.Той представи първите обобщения на приетите пациенти: мъже 84 (59%), жени 58 (41%). Средната възраст 42,8 г. Най-младият пациент е на 4 г., а най-възрастният – на 81 г.Днес ще бъдат изписани първите трима пациенти, излекувани от COVID -19. Това са жена, настанена във ВМА, както и първите двама пациенти, които бяха хоспитализирани в областната болница в Плевен на 8 март. При всеки от тях вече са отчетени по две поредни отрицателни проби за коронавирус.Защитни шлемове, произведени от българската промишленост, вече са на разположение на специалистите, които работят с пациенти с COVID-19.Това са предпазни средства, които са изключително препоръчителни при извършване на особено опасните манипулации на такива пациенти – интубация, промивка на тръбите при интубиране, вземане на проби, когато може да се получи неочаквано изкашляне от пациента в лицето на специалиста. Тогава защитните очила и маската не са достатъчна защита, заяви генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, който представи пред медиите новия продукт.Той поясни, че тези шлемове са дефицитни, както и всичко останало, свързано с предпазните облекла:Това е един от най-големите успехи в момента, наред със защитните облекла, които вече се произвеждат в България – благодарение на усилията на министър-председателя и мобилизацията на нашите производители. По 200 бройки ще бъдат произвеждани на ден, а с прототипи на шлемовете вече разполагат екипите на ВМА и УМБАЛСМ „Пирогов”.Веднага щом постъпят новите количества, ще бъдат разпределени приоритетно в болниците, в които има пациенти с установен COVID-19, поясни още професор Мутафчийски.

Публикувахте от Военномедицинска академия – ВМА в Петък, 20 март 2020 г.
avatar