Жителите на Шанхай влязоха в сблъсък с полицейски служители, които са изискали от тях да предоставят апартаментите си, за да бъдат изолирани в тях хора, заразени с Covid-19, предаде Франс прес.
В момента почти всички 25 милиона жители на града са в локдаун заради бързото разпространение на омикрон варианта и неговия подвид BA2. Властите изолират всички с положителен резултат на теста за коронавируса, включително и тези без симптоми, в центрове за карантиниране. Но в последните дни броят на новите случай на зараза всеки ден възлиза на над 20 000 души и властите не успяват да се справят с темпото на разпространение на заразата.
Сред най-засегнатите населени места са Шанхай, който се намира на централното крайбрежие на Китай, и градовете Шънян и Чанчун в Североизточен Китай. Въведени са широкообхватни ограничения върху придвижването заради китайската политика на нулева търпимост към разпространението на ковид. В трите града живеят общо 38 милиона души.
В Китай всеки заразен трябва да отиде в болница или в обект за карантиниране. Практиката да се разделят малки деца от родителите им предизвика бурни реакции. В Шанхай властите обявиха в сряда, че незаразени родители могат да кандидатстват за придружители на децата си, които се нуждаят от подкрепа заради изолацията.
Видеоклипове, споделени вчера вечерта в китайската социална мрежа „УиЧат“ показват обитатели на жилищен комплекс, които викат срещу полицаи, носещи щитове и предпазна екипировка и опитващи се да си пробият път през тълпата.
Жителите на Шанхай са все по-отчаяни и недоволни от трудностите, които те изпитват за достъп до хранителни продукти и от принудителното изолиране на заразените в центрове за карантиниране със съмнителна хигиена.
Огромната част от хората са без симптоми, показват данните на китайските власти – в неделя (10 април) например новите болни в Китай са 1184 със симптоми и 26 411 – безсимптомни, но всички са поставени под карантина, което е част от политиката на страната за „нула Covid“.
Това е схемата, по която работят в Китай от началото на пандемията – пълни блокади още при първите случаи.
По данни на националните здравни власти в Китай в момента записва сериозен ръст на заболели в един ден. Над 26 хил. от новите случаи в неделя са в Шанхай, допълват те.
Ще бъде важно да се проследи дали политиката на Китай относно коронавируса – масови блокади, ще сработи и този път, коментират от Световната здравна организация (СЗО). Омикрон вариантът се разпространява много по-бързо от предишните и това прави много по-трудно проследяването на веригите, още повече, че симптомите като цяло са по-леки, а данните показват и много случаи без никакви симптоми.
В СЗО посочват, че нямат много официални данни за ваксинацията в страната. Преди месец властите коментираха, че ваксините им са обновени и работят срещу омикрон и други варианти на вируса. Китайските препарати използват неактивен вирус, за да предизвика имунен отговор. Според проучвания ваксините на Sinovac Biotech и Sinopharm дават по-слаб отговор спрямо РНК ваксините.
В момента китайските компании работят активно за разработване на РНК ваксина и са на фаза клинични изпитания, посочват от СЗО.
Американското външнополитическо ведомство предупреждава да не се пътува до Хонконг, Цзилин и Шанхай заради Ковид ограниченията, включително риска от разделяне на родители от деца. За Хонконг се предупреждава и че има опасност от произвол при прилагането на местните закони.