Мъж даде на измамници 23 000 лв. ,в очакване да получи 1...

Мъж даде на измамници 23 000 лв. ,в очакване да получи 1 милион

СПОДЕЛИ

Мъж от санданското село Хърсово е предал на измамници повече от 23 хиляди лева, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Благоевград.

Сигнал за измамата е получен в Районното управление в Сандански вчера /9 юни/. В него е посочено, че в периода от 3 март до 31 май, чрез писмена комуникация в мобилно приложение, мъж на 46 години от санданското село Хърсово е въведен в заблуждение, че ще получи пратка от чужбина. За митническото обслужване на пратката обаче мъжът е трябвало да извърши няколко парични превода.

Измамникът успял да заблуди жертвата, че ще получи пратка от чужбина с близо милион лева,пише 24 часа.

По данни от полицията в Благоевград нанесената щета е на приблизителна стойност около 23 300 лева. От ОДМВР – Благоевград съобщават, че е образувано досъдебно производство и работата по случая продължава.

Измамници пращат фалшиви имейли за доставка, докато чакаме пратка

Все по-изобретателни стават интернет измамниците. „Умовете“ зад подобни схеми вече влагат и изкуствен интелект в разработката на алгоритмите, които достигат до човек, така че той изобщо да не се усъмни, че може би става въпрос за измама.

Най-често измамниците пускат въдиците си чрез имейли.

Такъв е случаят на Мариета Пешева, която очаква пратка от Китай чрез „Български пощи“ преди седмица. За неин лош късмет, точно в същия момент получава имейл от фишинг измамници, който звучи съвсем достоверно.

„Получавам имейл от „Български пощи“, че пощальонът не ме е намерил и че с две думи има проблем с моя пратка и трябва да потвърдя, да натисна едно потвърждение, за да може да ме посети пощальон отново, а след потвърждението трябва да платя 4 лева. Получавам доста пратки от чужбина. Имаше и указание, че ще получа 3D парола за плащането на тези 4 лева. В момента, в който си въведох данните на картата, потвърдих ги и малко по-късно получих две съобщения с един код и с 3D парола, обаче с тази 3D парола аз трябваше да потвърдя плащане в размер на 620 лева, което вече ми светна червената лампа и естествено преустанових всякакви действия, не съм въвеждала нито кода, нито паролата. И го оставих така. Още не се бях прибрала вкъщи, получавам есемес от банката, че от сметката ми са изтеглени 572,62 лева. За да си въведа данните, се подведох по това, че имаше логото на „Български пощи“, разказва потърпевшата.

От „Български пощи“ заявиха, че с името на компанията се злоупотребява от измамници. Изпращат се както мейли, така и есемеси.

Осведомеността и разпознаването на измамни писма, имейли и опити за фишинг е от съществено значение за Вашата защитеност срещу кражба и други подобни престъпления. Обичайните индикатори, за това че определен имейл е измамен, включват следното:

  • Недостатъци в дизайна: Имейл, който съдържа изкривени лога или лога с неправилна форма 
  • Лоша граматика: Граматически грешки и прекомерна употреба на удивителни знаци 
  • Правописни грешки: Неправилно изписани думи или връзки към променени интернет страници (Например модификации и разновидности на легитимния адрес на интернет страницата www.ups.com, като например www.unitedparcelservices.com.)
    Забележка: UPS изпраща легитимни имейли от няколко URL адреса, включително ups.com и upsemail.com.
  • Чувство за спешност: Предупредителни съобщения, подканящи към незабавни действия, като например „Вашият клиентски номер ще бъде блокиран в рамките на следващите 24 часа.“ или „Свържете се с нас незабавно, за да получите Вашия колет или награда.“
  • Неочаквани искания: Искане, с което се цели получаването на пари, финансова информация (напр. банкова сметка или номера на карти за плащане) или лични данни в замяна на извършване на доставка на пакет или друг артикул 
  • Комуникационни пропуски: Имейл, който не предоставя алтернативен метод за съобщаване на изискваната информация (напр. телефон, поща или физически адреси на местоположения)
  • Заблуждаваща връзка: Връзка в имейл, която изглежда, че насочва Вашия браузър към известен и сигурен сайт, но всъщност насочва Вашия браузър на друго място, към потенциално опасен и измамен сайт. Можете да установите това, като преминете с показалеца на мишката над връзката. По този начин действителната дестинация на връзката се показва в изскачащо меню долу вляво на Вашата лента на състоянието или на друго място в зависимост от Вашето имейл приложение. Подозрително е, ако действителната дестинация не съответства на адреса на връзката. Бъдете мнителни към връзки, които съдържат цифри вместо букви, съкращения и дребни правописни грешки в изписването на връзката.
avatar