2 огнища на птичи грип в Димитровград и Добрич

2 огнища на птичи грип в Димитровград и Добрич

СПОДЕЛИ

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) потвърди огнище на Инфлуенца по птиците (грип) в област Хасково. Вирусът е установен в животновъден обект за отглеждане на кокошки носачки, находящ се в землището на с. Брод, общ. Димитровград.

Издадена е заповед на изпълнителния директор на БАБХ за обявяване и мерки за контрол на огнище на Инфлуенца по птиците. Предстои умъртвяване по хуманен начин на заболелите и контактни птици в обектите и обезвреждане на труповете под официален надзор и по начин, недопускащ разпространение на болестта. В обекта се отглеждат около 4 хиляди кокошки.

Около засегнатия животновъден обект са определени: 3-километрова предпазна зона, в която попадат селата от общ. Димитровград – Брод и Черногорово; и 10-километрова наблюдавана зона, в която попадат: от общ. Димитровград – гр. Димитровград и селата Златополе, Долно Белево, Воден, Крепост, Райново, Голямо Асеново, Малко Асеново, Радиево и Бряст; от общ. Хасково селата Александрово, Нова Надежда и Узунджово.

Огнище на птичи грип е регистрирано и в животновъден обект за лични нужди в село Фелдфебел Денково, община Добричка,съобщи БНР. Със заповед на директора на БАБХ д-р Христо Даскалов птиците подлежат на хуманно умъртвяване и загробване. Определени са и селищата, които попадат в трикилометровата предпазна и десеткилометровата наблюдавана зона около огнището.

От БАБХ припомнят, че птиче месо и продукти, добити в обект, в който е установено огнище на инфлуенца по птиците, не представляват опасност за човешкото здраве при спазване на хигиенните правила за обработка на храни в домакинството.

Какво е птичи грип ?

Птичият грипен вирус А (Н5N1) причинява инфекция, която засяга най-често дивите птици. Инфекцията може да се разпространи и сред домашните птици (кокошки, патици, гъски и други). Заразените птици отделят вируса със слюнката, носния секрет и изпражненията си, като по този начин интензивно го разпространяват сред възприемчивите здрави птици. В редки засега случаи вирусът може да предизвика заболяване и при хора, имали директен контакт с болни птици.

Източникът на зараза за човека са птиците, носители на вируса – домашни (кокошки, патици) и диви (главно водоплаващи – патици и гъски). Патиците могат да бъдат източник на инфекция дори и когато са напълно здрави.

Заразяването на хора с грипния вирус А (Н5N1) може да причини тежко заболяване и смърт. Засега все още няма ваксина за предпазване на хората от този вирус.

Хората могат да се заразят с вируса чрез :
• директен контакт с инфектираните птици (болни или носители на вируса). Най-често това става при по-продължителни и интензивни контакти (грижи за домашни птици и други);
• контакт със замърсени от птиците предмети и повърхности;
• контакт със секреции и птичи тор, където концентрацията на вируса е много висока.

Заразяването на хора става най-често посредством замърсени ръце, по-рядко – при директно попадане на пръски, съдържащи вируса върху лигавиците или при вдишването му. Счита се, че известен риск съществува и при консумиране на продукти от птичи произход, които не са обработени термично. Няма данни за възникване на заболявания при хора след консумация на обработени птиче месо и яйца, защото птичите грипни вируси загиват при термичната обработка на храната.


Вижте още предупреждения и предпазни мерки при разпространение на грип А (Н5N1) ТУК

avatar