Колко опасно може да бъде лечението с Ивермектин ?

Колко опасно може да бъде лечението с Ивермектин ?

СПОДЕЛИ

Рисковете от употребата на ветеринарния медикамент Ивермектин при хора са огромни. Това заяви пред БНР доц. Яна Симова, началник на Отделение по кардиология в УМБАЛ „Сърце и Мозък“ в Плевен и ръководител на научноизследователската група за пост-COVID изследване и лечение на усложнения към Българския кардиологичен институт.

Аз имам право като лекар да ви го изпиша на рецепта. На тази рецепта аз не пиша за какво ви го изписвам. Мога да го изпиша, ако съм несъвестен лекар, и за профилактика за COVID например, което не е редно да се прави“, коментира доц. Симова по повод съобщенията, че лекарството вече е разрешено от ИАЛ у нас, но само за една индикация – чревната паразитоза стронгилоидоза.

Доц. Симова е сред медицинските специалисти, които излязоха с открито писмо към обществеността и лекарите за рисковете при използването на медикамента при лечение на коронавирусната инфекция.

Кардиологът подчерта, че Ивермектинът има поредица от разнообразни и съвсем не безобидни странични ефекти – кожни обриви, гадене, повръщане, подуване на лицето и крайниците, болки в стомаха, световъртеж, гърчове, спадане на кръвното налягане и други. Доц. Симова припомни и мнението на водещия фармаколог проф. Георги Момеков, който също твърди, че на този етап няма доказателства, които да позволяват ивермектинът да навлезе широко в протоколите за лечение на COVID-19.

Няма европейска страна, в която това да е позволено“, категорична бе специалистката. Тя посочи, че ИАЛ е разрешила използването на препарата при показания за стронгилоидоза – вид чревна паразитоза, разпространена предимно в държави от Южна Америка и Африка – заболяване, характерно главно за тропиците.

Доц. Симова уточни, че се провежда изпитване на медикамента в 12 болници у нас, чиито резултати още не са оповестени, въпреки че още лятото е трябвало междинните данни да бъдат огласени. В една от тези болници – УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“, са го спрели много рано, защото са регистрирали тежки случаи на пневмония, допълни кардиологът. „След като са го спрели, при тях продължавали да идват пациенти, самолекували се с медикамента – те всички са били в много тежко състояние. Имали са смъртни случаи“, съобщи тя.

След толкова много отрицателни данни, след толкова много опасни ефекти, аз като лекар не бих го изписала на нито един пациент, категорична е доц. Симова.

Употребата на ивермектин при COVID-19 не е доказана и резултатите са много противоречиви, потвърди пред БНР и проф. Асена Сербезова, председател на Българския фармацевтичен съюз. 

Медицинската общност се лута в различни решения, събира доказателства. Това, което се знае, e, чe Ивермектин инвитро потиска коронавируса, но според специалистите, за да се случи това в човека, трябват концентрации около 100 пъти по-високи.“

Счита се, че не може категорично да се причислят чудодейни качества на лекарствения продукт, каза проф. Асена Сербезова.

Тъй като ивермектинът е комбиниран и с други лекарства, е трудно да се разграничи кой ефект на кой медикамент се дължи, посочи още тя.

Според нея ИАЛ трябва да си влезе в ролята, да администрира процеса и да наблюдава рационална лекарствена употреба, защото на пазара се пуска лекарство с изключително рядко показание, предимно не за този климатичен пояс, обърна внимание проф. Сербезова.

В момента, в който се повишат продажбите на продукта, би трябвало да се направи анализ какво точно се случва“, каза тя.

avatar