113 ухапани от кърлежи във Варна за последната седмица

113 ухапани от кърлежи във Варна за последната седмица

СПОДЕЛИ

113 лица са ухапани от кърлежи във Варненско през изминалата седмица ,съобщават РЗИ- Варна .4 случая на Лаймска болест са регистрирани във Варна за една седмица. Други двама, пострадали от ухапване от кърлеж, са с Марсилска треска.

От РЗИ –Варна отчитат, че заболeваемостта се движи в характерните за сезона граници. Регистрирани са 30 случая на чревни инфекции срещу 26 от предходната седмица, като през този период  са регистрирани 2 салмонелози, 25 ентероколита, 1 вирусен хепатит и 2 кампилобактериози. 27 деца са се заразили с варицела . 14 са случаите на скарлатина.

В имунизационният кабинет през отчетния период са преминали общо 47 лица. Проведени са 24 имунизации. С ваксина против жълта треска са обхванати 6 лица. В кабинета за анонимно и безплатно консултиране за СПИН (КАБКИС) са преминали и изследвани 18 лица.

Съвети за превантивни мерки срещу ухапване от кърлежи:

При ухапване от кърлеж не изпадайте в паника а потърсете компетентна медицинска помощ.Винаги след изваждането, в рамките на един месец ако повишите температура съобщавайте за кърлежа, не забравяйте.

Избягвайте посещение на райони с гъста растителност и висока влажност, поради благоприятните условия за развитие на кърлежите. За почивка в природата да се използват утъпкани и лишени от буйна растителност места. Специалистите съветват да се използват репеленти (отпъждащи кърлежите препарати) под формата на лосиони, спрейове, кремове и др.

Внимание трябва да се обърне и на облеклото, с което излизаме в тревни площи. Препоръчват се панталони с пристегнати крачоли, дрехи с дълги ръкави, както и високи обувки. След разходка пък е добре да се огледа тялото за наличие на кърлежи, които своевременно следва да се отстранят, като се внимава да не се спукат или смачкат. От РЗИ съветват още за редовно преглеждане и обезкърлежаване на домашните любимци.

Ако все пак насекомото вече е успяло да се впие в кожата има няколко препоръки за действие. Кърлежите не се третират предварително. Улавят се близо до кожата с пинсета, или ръка облечена в ръкавица и се изтеглят, като се внимава да не се разкъса тялото или да не се откъсне устният апарат. Ако част от устния апарат се откъсне и остане в кожата той се отстранява със стерилен инструмент в лечебно заведение. Мястото на ухапване се обработва с йод или спирт. Ухапаният трябва да се самонаблюдава 30 дни за: общи прояви – температура, ставни и мускулни болки, главаболие, обрив по тялото; локални прояви – на мястото на ухапване – зачервяване, оток, болка. При подобни симптоми е задължителна консултацията с личния лекар или специалист инфекционист.

avatar